Námestie SNP 16,

Beniczkého dom, 2. posch.

Banská Bystrica

974 01

nievnasommeste@cko.sk

back to top
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Kočujúci Mikuláš

3. decembra 2017 @ 14:00 - 17:00

Kočujúci Mikuláš je symbolom Svätého Mikuláša na cestách, ktorý putuje, aby priniesol deťom malé darčeky. Dnes ich dostávajú do čižiem, ktoré si kladú na okno. Nebolo tomu vždy tak.
Sviatok svätého Mikuláša sa spájal s vierou v bohatstvo. Okolo Mikulášovej osoby sa zachovalo najviac zvykov súvisiacich s jeho obdarovaním všetkých detí. V predvečer sviatku navštevuje muž s bielou bradou deti a nadeľuje im sladkosti, ale ich aj dobrotivo karhá. Prv mal Mikuláš aj početný sprievod, ktorý tvorili maskované postavy, neskôr sa zredukovali na anjela a čertov. Anjeli mali biele košele a čert si natiahol obvykle dlhý, čiernou srsťou von obrátený kožuch, prepásaný reťazou a na nej zvonce.
Na našej oslave tiež bude čert s anjelom, ale nie tí úplne tradiční. Dozvieme sa, ako v rómskych rodinách prebiehali predvianočné a vianočné sviatky v minulosti, aj ako sa oslavujú dnes. Či deti dostávali darčeky a čo bolo dôležité.

**********************************************************************
POZOR_Aby sme zaistitli, že sa Mikulášsky darček ujde každému dieťaťu, nezabudnite nám dať vopred vedieť osobne, do správy, alebo na jolka@cko.sk.

Podrobnosti

Dátum:
3. decembra 2017
Čas:
14:00 - 17:00
Udalosť Značky:

Organizátor

Nie v našom meste
Email:
nievnasommeste@cko.sk
View Organizátor Website