Námestie SNP 16,

Beniczkého dom, 2. posch.

Banská Bystrica

974 01

nievnasommeste@cko.sk

back to top

Nie v našom meste

Otvorený list primátorovi Banskej Bystrice

Vážený pán primátor,
26. februára 2018 sa konal v Banskej Bystrici súdny proces s Milanom Mazurekom, poslancom NR SR za stranu Kotleba – ĽSNS, ktorá používa fašistické symboly a jazyk. Pod oknami súdu sa zhromaždilo asi 300 jeho priaznivcov, ktorí zablokovali dopravu, chodníky pre peších, zastávku MHD, a podľa nás narúšali verejný poriadok, o to viac, že sa zhromaždenie konalo v tesnej blízkosti základnej školy až do konca pojednávania, ktoré skončilo cca o 16:30.
Na základe našej žiadosti o informáciu zo dňa 27.2.2018, na ktorú ste nám odpovedali dňa 1.3.2018, sme sa dozvedeli, že toto zhromaždenie nebolo vopred mestu ohlásené. Týmto bola porušená oznamovacia povinnosť zvolávateľa zhromaždenia v zmysle zákona č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve.
 
Zástupcovia a zástupkyne našej iniciatívy Nie v našom meste, ktorí sa zúčastnili pojednávania, sa pýtali prítomných členov štátnej polície na plánovaný postup voči zhromaždeniu, a dozvedeli sa, že čakajú na pokyn mestskej polície.
 
Môže dav zablokovať ulicu? Môže dodávka s reklamou politickej strany stáť na chodníku? Zdá sa nám, že ak by blokovali ulicu 10-ti vegáni, bojujúci za práva zvierat, zložky mestskej polície by nezaváhali. Taktiež by neváhali, ak by bola na chodníku odstavená akákoľvek dodávka.
 
Preto Vás žiadame o vysvetlenie situácie, ako je možné, že mohlo toto neohlásené zhromaždenie prebehnúť bez akéhokoľvek zásahu kompetentných orgánov. Chceli by sme vedieť, ako ste o tejto udalosti uvažovali. Aké možnosti ste zvažovali a prečo ste sa rozhodli, tak ako ste sa rozhodli. Nezasiahnuť.
 
Máme pochybnosti, či tento druh zhromaždenia má byť ten, voči ktorému sa neintervenuje, resp. voči ktorému sa o to kompetentné orgány aspoň nepokúsia. V tomto prípade je kompetentným orgánom Mesto Banská Bystrica a mestská polícia. 
S rešpektom vnímame zodpovednosť, ktoré na úrade nesiete. Zároveň však nemôžme ponechať vaše nekonanie bez odozvy. Domnievame sa, že nezasiahnuť a nerozpustiť takéto neohlásené zhromaždenie, bolo chybou. 
 
Banská Bystrica ukázala v ostatných voľbách enormné nasadenie. To však nestačí. Banská Bystrica, mestský úrad a Vy, pán primátor, musíte venovať pozornosť tendenciám, ktoré sa v našej spoločnosti šíria.
 
Samosprávy vo svete s touto témou pracujú, systematicky a cieľavedome. Banská Bystrica už ukázala, že sa vie postaviť zlu čelom. Neuspokojme sa s tým. Pokračujme. V Banskej Bystrici sa nájde dostatok odborníkov, ktorí vám v tom radi pomôžu. Staňte sa príkladom aj pre ostatné mestá a obce. Využite volebný rok ako príležitosť.
 
Považujte, prosím, tento list za otvorený.
 
Občianska platforma Nie v našom meste
 
Signatári:
Maroš Chmelík, riaditeľ Centra komunitného organizovania
Beata Hirt, riaditeľka Komunitnej nadácie Zdravé mesto
Kajo Zbořil, komunitný organizátor
Alexandra Bitušíková, prorektorka pre vedu, Univerzita Mateja Bela
Ivan Chorvát, vysokoškolský učiteľ, Univerzita Mateja Bela
Zuzana Szabóová, koordinátorka programu Školy za demokraciu
Ivana Figuli, právnička
Csilla Droppová, podnikateľka a aktivistka
Jerguš Ridzoň, študent
Rado Sloboda, kníhkupec a moderátor
Veronika Střelcová, koordinátorka odborného výmenného programu CKO
Zuzana Ďuricová Hájková, riaditeľka Divadla Štúdio tanca
Zuzana Majlingová, kurátorka
Jolana Nátherová, komunitná organizátorka
Sanja Nikolov, občianska aktivistka a koordinátorka občianskeho centra OKO
Benjamin Uhrin, pastor Bratskej jednoty baptistov
David Kapusta, aktivista Bystrické veci
Ingrid Krajčovičová, grafička
Petra Netopilová, aktivistka
Martina Strmeňová, koordinátorka platformy Nie v našom meste

Comments: 40

LEAVE A REPLY